K čemu uplatníte netkané nažehlovací textilie
Výroba oděvů v profesionálním i amatérském pojetí se ve své praxi setkává s mnoha úskalími a mohli bychom ji s trochou nadsázky přirovnat k práci odborníků ve strojírenství. Jsou to sice dva zcela odlišné obory, ale každý z nich pracuje ve svém výrobním rozsahu s různými vlastnostmi daného materiálu – strojaři převážně s kovy a plasty, švadleny a krejčí zas s textiliemi.
Práce s textilem ovšem není jen o stříhání a šití bavlny či polyesteru, setkáváme se tu s celou řadou velmi rozmanitých druhů textilních tkanin i netkaných textilií, a každá z nich má své specifické vlastnosti, a lze ji také využít pouze pro určité účely. Nemůžete zkrátka dámskou halenku ušít z látky pro montérkové kalhoty, a plesové šaty z plenkoviny.
Tímto vám chceme naznačit, že se při šití objevují i situace, kdy je zapotřebí některé tkaniny vyztužit. Jsou to například mačkané hedvábí, popelín, viskóza, satén, lyocel, žerzej, žakár nebo šifon. K vyztužování těchto velmi jemných a hebkých tkanin, aby lépe držely tvar a také aby byly lépe odolné vůči otěru, slouží netkané nažehlovací textilie, například elastická textilie STRETCH o šíři 90 cm. Těmto materiálům se obecně říká vlizelín, a ten má na jedné straně lepicí vrstvu, určenou pro zažehlování žehličkou. Vlizelíny se využívají velmi často pro vyztužování dámských halenek a šatů a pánských sak.
Vyztužování se provádí tak, že se například přes pečicí papír zažehluje výztuha na rubovou stranu šitého výrobku, a to nejlépe na rovné a tvrdé ploše. Není k tomu příliš vhodné klasické žehlicí prkno, které může pružit, a zažehlená vrstva pak nedrží rovnoměrně po celé šíři materiálu, proto je vždy lepší zažehlovat například na rovné desce kancelářského či kuchyňského stolu.
A jedna rada na závěr: Jestliže zažehlujete a vyztužujete poprvé materiál, který jste dosud neměli v ruce, vyzkoušejte si přilnavost výztuhy nanečisto, na nějakém malém ústřižku látky, abyste měli jistotu - aneb abyste postupovali dle známého rčení: „dvakrát měř a jednou řež“.