Domácí oděv si ušijete sami přímo na míru
Víte, že šicí stroj nevlastní pouze šikovné švadlenky, ale i někteří muži? A že si z nich vytváří oblečení podle vlastních představ? Krejčovské řemeslo není jen výsadou žen, to je známo již od starověku, a někteří krejčí jsou dokonce mezi zákazníky žádaní více, než švadleny.
Šicí stroj je jedním z nejdůležitějších vynálezů moderní doby, bez něho si stěží dokážeme představit podobu současného světa, ovšem k tomu, aby nám byl něco platný, musíme mít i vstupní suroviny – látky, nitě a další příslušenství. Jestliže se například chystáme ušít domácí oblečení, budeme k tomu potřebovat i galonovou barevnou pruženku šíře 10 mm.
Tepláky a pyžamo vám budou padat
Kdybyste neměli k dispozici pruženku, budete si muset poradit s upínáním domácího oblečení v pase jinak. To by ovšem znamenalo vytvořit podél pasu jeden nebo více tunýlků a provléknout jimi vázací šňůrku. Tento postup má ale jisté nevýhody. Za prvé bude stahování v pase nerovnoměrné, protože se šňůrka ráda v některém místě zasekne, a bude to nepraktické a nebude to ani hezké vzhledově. Za druhé šňůrky v pase škrtí, můžete je sice utáhnout přesně podle potřeby, ale aby kalhoty nepadaly nebo neškrtily, museli byste šňůrku utahovat či povolovat častěji, a to je otravné.
Máte-li v pase naopak našitou pruženku neboli navlékací gumu, máte k dispozici stažený pas podle potřeby, a s více pruženkami nad sebou bude upnutí v pase dostačující pro tepláky, tříčtvrteční sportovní kalhoty, kraťasy i pyžamo. Pruženku lze doplnit i o stahovací šňůrku a vlastnosti těchto dvou řešení kombinovat.
Pruženky se vyrábí v několika základních barvách i šířích, což znamená, že je lze využít pro různé styly a typy látek, hodí se kromě domácího oblečení i do šatů, sukní, kalhot nebo bund do pasu. Pruženka je sice velmi primitivní a jednoduchý galanterní doplněk, ale kdyby se přestaly vyrábět, zkomplikovalo by to život nám všem.