K čemu slouží rašlovka
Při výrobě sak, plášťů, kabátů je nezbytným prvkem univerzální rašlová vložka, která dokáže zafixovat přední díly těchto oděvů tak, aby dokonale seděly na každé postavě. Rašlovka šíře 90 cm nažehlovací jemnější WDP zabrání deformování kritických míst a dokonale vytvaruje potřebné oděvní díly. Slouží ke stabilizaci po délce.
Rašlovka se ale nemusí využívat pouze jako skrytý materiál na zpevnění oděvů.
Můžete s její pomocí vytvářet například kreativní dekorace.
Stačí dobrý nápad a máte originální dekorativní předmět, který nikde jinde nenajdete.
Další výhodou takzvané rašlovky je její měkkost a voluminéznost (objemnost). Manipulace s rašlovkou nevyžaduje žádné speciální dovednosti nebo znalosti. Je to docela jednoduché a zvládne to i méně zručný člověk.
Jak pracovat s rašlovkou
Při práci s rašlovkou stačí dodržet několik jednoduchých pravidel a máte jistotu, že se dílo na 100 % podaří. Jak na to?
1) Odstřihněte potřebný kus rašlovky. Stříhejte ve stejné směru vlákna, v jakém je vrchní látka, na kterou bude rašlovka aplikována.
2) Nahřejte žehličku na teplotu 120–130°C.
3) Na látku vložte rašlovku a přes ni dejte tenké plátno.
4) Výztuhu nažehlujte pomalu a postupně s větším použitým tlaku. Na jednom místě můžete pomalu přejíždět několik sekund.
Čím pečlivěji výztuhu přižehlíte, tím déle a lépe bude držet.
Několik rad na závěr
Zkušené švadlenky doporučují díl výztuhy (rašlovky) stříhat podle předlohy, ale o maličko větší. Oba díly (látku i rašlovku) je třeba položit na rovnou desku, aby se při žehlení nevytvořily bublinky nebo nežádoucí záhyby a pečlivě oba díly uhladit. Špatné nažehlení výztuhy lze jen těžko opravit bez poškození látky nebo samotné rašlovky.
Oděvy s nažehlenou rašlovkou lze prát na běžných 40 °C a není problém ani s chemickým čištěním.