Určitě už se vám někdy stalo, že jste měli nějakou představu o kousku, který by se hodil do vašeho šatníku a v obchodech ho ne a ne najít. Pokud toužíte po něčem konkrétním, nemusíte se spoléhat na nabídku v obchodech. Takovou sukni si s trochou šikovnosti zvládne ušít doma i úplná začátečnice.
Jednoduchý střih je základ
Představy o tom, jak bude výsledek vypadat, se určitě liší. Vždyť existuje nepřeberné množství střihů. Pamatujte na to, že není špatného střihu, jenom špatného návodu, a proto základem je najít jednoduchý střih, kterému budete rozumět.
Ať už se tedy rozhodnete např. pro dlouhou sukni, sukni do gumy, která se bude parádně hodit k vtipným tričkům, skládanou sukni nebo kolovou sukni, pátrejte po jednoduchých návodech.
Na internetu jich najdete mnoho, pomoct by vám s výběrem mohla také zkušenější kamarádka, maminka nebo babička. Časem si třeba troufnete zakreslit si střih i sama, není na tom nic těžkého.
Společně se v tomto článku podíváme na úplně základní rovný střih sukně na míru.
Tip: Mírným rozšířením spodního bočního okraje předního i zadního dílu sukně můžete jednoduše vytvořit i střih do A, který ocení hlavně ženy s většími stehny.
Dvakrát měř, jednou řež
Dvakrát měř, jednou řež platí i pro šití. Některé střihy už se nedají vrátit zpět, a proto je důležité vzít dobře míry. Nejdůležitější jsou 3 rozměry:
- obvod v pase
- obvod v bocích
- délka.
Obvod v pase (OP)
Pas měříme v nejužším místě. Pokud nevíte, v jakých místech měřit, založte si ruce v bok - a přesně tam.
Obvod v bocích (OB)
Obvod boků měřte v nejširším místě vašich boků. Důležitá je také hloubka boků (HB), kterou je myšlena vzdálenost od místa, kde jste měřila pas a boky.
Délka sukně (D)
Délka sukně se odvíjí od toho, jak vy sama chcete mít sukni dlouhou. Tuto míru by vám měl nejlépe změřit někdo jiný, aby míra nebyla zkreslená, popř. ji můžete odměřit podle některé z sukní, které máte v šatníku.
Výběr materiálu
Výběr materiálu je při šití na míru jako všechno ostatní na vás. Můžete vybírat z nejrůznějších látek. Pro rovné střihy a spíše sportovnější sukně doporučujeme vybírat pružnější materiály, které vám umožní delší krok a dopomohou k většímu pohodlí.
Hladkou sukni potom můžete doplnit také o nejrůznější dekorace, jako jsou třeba nášivky nebo nažehlovací vzorky.
Jak zakreslit vlastní střih?
Pokud si dostatečně věříte, můžete se pustit do zakreslení vlastního střihu. Zvlášť zakreslíme zadní a přední díl, postupujeme krok za krokem.
Zadní díl sukně
- Zakreslete polovinu obvodu boků (OB) a přidejte k němu 1,5 cm, koncové body označte jako 1 a 2 a spusťte z nich kolmici směrem dolů.
- Kolmice směrem dolů by měla odpovídat délce vaší sukně (D).
- Nezapomeňte si na sukni vyznačit také hloubku boků (HB) a krajní body označte jako 5 a 6.
- V polovině úsečky 5-6 vyznačte bod 7, z kterého veďte rovnou čáru směrem dolů, kde v průniku označte bod 8.
Přední díl sukně
- Vyznačte si základní obrys sukně + nezapomínejte přidat pár cm navíc pro větší volnost (až 2,25 cm)
Tip: K sukni můžete přikreslit také rozparek, díky kterému se vám v tomto rovném střihu bude lépe kráčet.
Dokončování
Pak už nezbývá nic jiného, než nakoupit látky, zasednout k šicímu stroji a pustit se do šití. Na závěr budete muset našít také zip a olemovat pas.
Vice na Prima Obchod s.r.o. (www.prima-obchod.cz)